Przedszkole Miejskie nr 2 w Chełmży

                                                                                                                                                                     

 

 

Międzynarodowy projekt "Magiczna moc bajek"

„Wspólne czytanie bajek z dorosłymi wywiera duży wpływ na rozwój małego człowieka. Bajki pomagają dziecku poznawać i nazywać własne emocje oraz podpowiadać sposoby radzenia sobie z nimi. (…) Dzięki czytaniu odpowiedniej literatury dziecko staje się lepsze, bogatsze wewnętrznie, pragnie, aby zawsze tryumfowało dobro i sprawiedliwość. Dzięki bajkom i baśniom dziecko zaspokaja swoje potrzeby psychiczne – poczucie, że jest kochane, akceptowane i bezpieczne. Bajki i baśnie dają mu wsparcie, poczucie siły i nadzieję.”

Wszyscy chcemy, aby nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi. Jest na to sposób – czytajmy dzieciom! Potrzeba kontaktu z książką nie powstaje u dziecka spontanicznie, dlatego musi ją wzbudzić nauczyciel lub rodzic w procesie wychowania. Codzienne głośne czytanie to trwały element pracy dydaktycznej w naszym przedszkolu, pragniemy, aby ta idea była cały czas kontynuowana…

…a, że od dawna wiadomo, że najpiękniej czyta mama i tata, zachęcamy więc Rodziców, aby głośno czytali swoim pociechom ciekawe, mądre i zabawne książki.

                                          W związku z tym pragniemy włączyć rodziców do aktywnej

i systematycznej współpracy w realizację Projektu !

 

Zachęcamy do nadsyłania zdjęć i filmików

sekretariat@pm2chelmza.szkolnastrona.pl

 

A oto kilka nadesłanych fotorelacji i filmików od czytających swoim dzieciom Rodziców J

 

 

Podczas realizacji listopadowego modułu przekazaliśmy najmłodszym, jak ważne są relacje z innymi ludźmi, jak cenne jest mieć dobrych kolegów, przyjaciela czy przyjaciół, co ważne jak samemu być dobrym przyjacielem czy kolegą. Nie sposób się nie zgodzić, że prawdziwy przyjaciel to skarb! Można liczyć na jego wsparcie, pomoc, zrozumienie, troskę, akceptację, konstruktywną krytykę, towarzyszenie w cierpieniu i radości. Przyjaźń uczy nas słuchania, otwartości na drugiego człowieka, wyrozumiałości. Sprawia, że czujemy się bezpieczni i szczęśliwi. Rozwija w nas nasze najlepsze cechy – empatię, opiekuńczość, odpowiedzialność. Dziecięce przyjaźnie uczą nas na czym polega prawdziwa przyjaźń w dorosłym życiu... Nie zapominajmy, że Przyjaźń jest dla każdego człowieka jedną z najważniejszych wartości w życiu!

 

Przyjacielu, jeśli będzie ci dane żyć sto lat, to ja chciałby żyć sto lat minus jeden dzień, abym nie musiał żyć ani jednego dnia bez ciebie..."

 

 Dzieci z grupy "Liski" z Przedszkola Miejskiego nr 2 w Chełmży zrealizowały w miesiącu październiku I moduł Międzynarodowego Projektu Czytelniczego "Magiczna moc bajek" pt. SZACUNEK.
Wspólnie:
- wykonaliśmy towarzysza naszych bajkowych podróży - Liska Chytruska;
- nauczyliśmy się piosenki projektowej "Magiczna moc bajek";
- zaaranżowaliśmy kącik projektowy w naszej sali;
- włączyliśmy do współpracy Rodziców.
Ponadto:
- stworzyliśmy "Kodeks Dobrego Zachowania";
- zaprezentowałyśmy dzieciom bajkę "Brat i siostra" w formie teatrzyku kukiełkowego;
- zapoznałyśmy przedszkolaków z opowiadaniem o "Kruku, co krakał pokrakanie";
- utrwaliliśmy "Klucze dobrego zachowania" w scenkach sytuacyjnych;
Dzieci poznały także przygody Misia Uszatka, kolorowały oraz składały obrazki z części.
Tym samym rozpoczęliśmy pełną wrażeń podróż do bajkowego Świata Wartości... Było magicznie

 

Wykonane zadania z modułu II:

 

  1. Kto to jest przyjaciel?"- rozmowa na temat książki „Kubuś Puchatek" oraz "Czarnoksiężnik z Krainy Oz"

  2. Kwiat przyjaźni" – wykonanie grupowej pracy plastycznej ukazującej cechy prawdziwego przyjaciela.

  3. "Serduszko dla przyjaciela" - wykonanie pracy plastycznej.

  4. Przepis na przyjaźń" – stworzenie własnej baśni o prawdziwym przyjacielu, samodzielne wykonanie ilustracji przez dzieci.

  5. Obchody Dnia Praw Dziecka.

  6. Obchody Dnia Życzliwości.

  7. Przypomnienie bajek z dawnych lat – "Reksio i przyjaciele", "W poszukianiu przyjaźni. Koziołek Matołek", "Miś Uszatek".

     

     W grudniu dzieci z grupy Lisków wykonały zadania z III Modułu – TOLERANCJA I SPRAWIEDLIWOŚĆ.

     

    ·    Obejrzeliśmy Dobranockę z Dawnych Lat pt. ,,Porwanie Baltazara Gąbki"- poznaliśmy fabułę bajki oraz jej głównych bohaterów, porównywaliśmy cechy charakteru Smoka Wawelskiego oraz Don Pedro.

     ·   Omawialiśmy bajkę pt. ,,Wróbel, co oćwierkał sąsiadów"- wcielaliśmy się w rolę ptaków, wydawaliśmy odgłosy w grupach oraz próbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie ,,Dlaczego powinniśmy tolerować innych?".

    ·   Zapoznaliśmy się z treścią bajki Jolanty Nartowskiej pt. „Bajka o słoniku Bartusiu i jego krótszej nóżce", która porusza temat niepełnosprawności i jej akceptacji w środowisku dzieci.

     ·   Poznaliśmy znaczenie słów INNOŚĆ oraz TOLERANCJA- przeprowadziliśmy burzę mózgów związaną z tymi zagadnieniami, przyglądaliśmy się swojemu wyglądowi oraz naszych kolegów. Dowiedzieliśmy się, że inność to nie tylko niepełnosprawność ale i inny kolor skóry, czy  wyznanie.

    ·  Wspólnie przygotowaliśmy słodką niespodziankę dla pracowników naszego Przedszkola- świąteczne pierniczki.