Jesień w parku i w lesie

Tydzień rozpoczęliśmy wycieczką do lasu, podczas której dzieci miały okazję szukać tropów zwierząt leśnych, niektóre dzieci ujrzały nawet chowającego się w trawie zająca. Szukaliśmy grzybów i żołędzi oraz dowiedzieliśmy się jakie są zasady przyjaciela lasu. Następnego dnia z uzbieranych darów jesieni dzieci wykonały pracę przestrzenną z zakresu ekoplastyki pt. „Las”. W środę obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Dziewczynki z naszej grupy miały trudne zadanie, ponieważ dla każdego chłopca wykonały własnoręczne laurki. Chłopców w naszej grupie jest aż 16, więc dziewczynki nieźle się natrudziły. Wiktor G. również przygotował niespodziankę dla swoich kolegów- czekoladowe wafelki. Tego dnia świętowaliśmy podczas wspólnych gier i zabaw. Wyruszyliśmy na wycieczkę do Parku im. gen. Augusta Fieldorfa-Nila w poszukiwaniu zmian jesiennych zachodzących w przyrodzie. Nasze kieszenie i koszyk uginały się od ciężaru kasztanów, które później wykorzystaliśmy podczas zajęć z zakresu rozwijania pojęć matematycznych. Liski doskonaliły przeliczanie elementów i liczenie w zakresie 5, porównywały zbiory i rozwijały logiczne myślenie. Dzieci uczyły się rozpoznawać drzewa liściaste i iglaste ( kasztanowiec, dąb, jarząb pospolity, klon zwyczajny, świerk) oraz utrwalały nazwy owoców pochodzących z poszczególnych drzew. Na zajęciach plastycznych wykonywaliśmy pracę pt. „Jesień w parku” techniką malowania farbami plakatowymi. Ćwiczenia gimnastyczne również odbywały się w tematyce jesiennej. Dzieci wcielały się w zwinne i szybkie liski, oraz wzmacniały mięśnie podczas wykonywanych ćwiczeń metodą K. Wlaźnik.