Jesień w lesie

List do rodziców

Temat tygodnia: JESIENIĄ W LESIE

Tematy dni: W lesie; Od żołędzia do dębu; Leśne zwierzęta; Jak zwierzęta szykują się do zimy?; Inny las – dżungla.

Drodzy Rodzice,

w minionym tygodniu poznawaliśmy jesienny las, jego roślinność i mieszkańców. Dowiedzieliśmy się, że niektóre zwierzęta zapadają w zimowy sen. Poznaliśmy zasady zachowania w lesie. Dużo czasu poświęciliśmy zabawom z wykorzystaniem materiału przyrodniczego: kasztanów, żołędzi, liści, gałęzi, szyszek itp. Klasyfikowaliśmy je, przeliczaliśmy, dokładaliśmy lub odkładaliśmy tak, by otrzymać podana liczbę elementów. Poznaliśmy literę l, L, jak las lub Leon. Uczyliśmy się wysłuchiwać głoskę l na początku, w środku i na końcu podawanych wyrazów. Podejmowaliśmy próby czytania wyrazów z poznanych liter: O, A, L.

Dobre pomysły dla mądrych rodziców, czyli jak spędzać czas z dzieckiem.

• Spacer do lasu – wspólne obserwowanie leśnych roślin i zwierząt. Zbieranie kasztanów, żołędzi, gałązek drzew iglastych, szyszek, liści.
  • Zabawy w przeliczanie dowolnych darów lasu: szyszek, liści, gałązek, żołędzi itp.
  • Zabawy w klasyfikowanie przedmiotów według podanej cechy – segregowanie liści kasztanowca i dębu, segregowanie małych i dużych szyszek, segregowanie obrazków zwierząt ze względu na to, czy zwierzęta te zapadają w sen zimowy, czy nie.
  • Zabawy w wysłuchiwanie poznanych głosek.
  • Zabawy w wyszukiwanie w wyrazach poznanych liter.
  • Czytanie książek – opowiadań i wierszy, wspólne śpiewanie piosenek.

W przyszłym tygodniu będziemy potrzebować:

• warzyw i owoców, z których można przygotować przetwory,
  • przedmiotów, które dzieci kolekcjonują (jeśli coś kolekcjonują).
  • przetwory na zimę