Zapasy na zimę

Kolejny jesienny tydzień w grupie dzieci 5-letnich upłynął pod hasłem „Przygotowujmy się do zimy”. W związku z nim przedszkolacy dowiedzieli się co to znaczy robić zapasy na zimę, jakie przetwory można uzyskać z warzyw i owoców a także jakie prace w ogrodzie można wykonywać właśnie w tym czasie. Dzieci wzbogaciły tez swoje słownictwo o takie pojęcia jak: spiżarnia, pikle, suszarka czy pasteryzacja. Wraz z uczestnictwem w zabawach orientacyjno-porządkowych 5-latki układały ilustracje z przetworami w spiżarni, dzięki czemu używały takich określeń jak: szereg, na najwyższej, na środkowej, na najniższej półce. Dzieci posługiwały się również liczebnikiem porządkowym: pierwszy, zapamiętywały cyfrę 1, wyszukując tym samym zbiory jednoelementowe. Wspólnie z nauczycielem przedszkolacy mieli okazje robić pyszny kompot. Grupa 5-latków zajmowała się także wyszukiwaniem głoski „m”, kreśliły szlaczki oraz kształty literopodobne. Tworzyły również prace plastyczne różnymi technikami.