W dawnych czasach

Miniony tydzień minął w grupie dzieci 5-letnich na temat tego, jak wyglądało życie na ziemi przed tysiącami lat. Na podstawie różnych tekstów i ilustracji dzieci rozmawiały o tym, jakie zwierzęta i rośliny wtedy występowały, czym charakteryzowały się dinozaury, gdzie mieszkali jaskiniowcy i jak wyglądała ich codzienność. 5-latki miały też okazję dowiedzieć się , jak powstał węgiel i jak jest wykorzystywany jak i o tym, co robi archeolog na wykopaliskach. W otoczeniu i na ilustracjach dzieci wyszukiwały przedmioty, których nazwy rozpoczynają się głoską s, jak również kreśliły po śladzie i rysowały w tunelu szlaczki oraz kształty literopodobne.Dzieci miały tym samym możliwość rozpoznawania odgłosów, które można wydobywać z różnych przedmiotów. Przygotowały instrumenty z puszek aluminiowych, grochu i opakowań po jogurtach, a następnie wystukiwały różne rytmy.Podczas zabaw matematycznych 5-latki doskonaliły umiejętność dodawania i odejmowania przedmiotów, ćwiczyły przeliczanie elementów i tworzenie zbiorów sześcioelementowych. Używały liczebnika głównego i porządkowego 6. Z różnych figur geometrycznych dzieci układały sylwetki zwierząt i roślin.