Praca rolnika

W minionym tygodniu rozmawialiśmy o znaczeniu pracy rolnika dla wszystkich ludzi. Porównywaliśmy narzędzia, których dawniej używano na roli, z maszynami używanymi dziś. Poznaliśmy nazwy: pług, brony, orka, traktor, kombajn, siewnik, motyka. Rozmawialiśmy o tym, jakie czynności wykonuje codziennie rolnik, a jakie dzieci w przedszkolu. Używaliśmy nazw pór dnia: świt, ranek, południe, popołudnie, zmierzch, wieczór. Przyporządkowywaliśmy różne czynności rolnika do pór roku. Dowiedzieliśmy się, jak i dzięki komu powstaje chleb (rolnik, młynarz, piekarz), jak młyny wyglądały dawniej, a jak wyglądają dziś. Wymienialiśmy różne zbożowe produkty (mąka, kasze, płatki owsiane itp.).Wspólnie piekliśmy smaczne ciasteczka. Przeliczaliśmy liczebnikami porządkowymi do 8 i utrwalaliśmy kierunki: do przodu, do tyłu, w prawą stronę, w lewą stronę.Podczas zabaw logopedycznych ćwiczyliśmy sprawność aparatu mowy.