100 LAT ODZYSKANIA NIEPODLEŁOŚCI CZ.1

W maju rozpoczęliśmy cykl zajęć związanych z obchodami 100 lecia Odzyskania  Niepodległości przez Polskę. Pierwsze zajęcia związane były z poznaniem pojęć : wolność, niewola, niepodległość, patriotyzm. Dzieci rozumieją ,że dzis mieszkamy w wolnej ojczyźnie, ta ojczyzna to Polska, mówimy po polsku i jesteśmy Polakami. Dzieci poznały kilka faktów z histroii Polski związanych  z zaborami  oraz odzyskaniem niepodległości. Te trudne do zrozumienia dla małych dzieci tematy, wzmacnialiśmy działaniami .Po zajęciach w sali dzieci wyruszyły na spacer po Chełmży , śladami miejsc pamięci narodowej. Dowiedziały gdzie są takie miejsce , dlaczego znajdują sie w Chełmży i jak możemy o nie dbać. W krótce kolejne z tego cyklu.

Czasem ktoś ci nie pozwoli cieszyć się swobodą
i zamieszka bez pytania w twoim kraju z tobą.
Potem bardzo się panoszy, rządzi i wymaga.
Wreszcie mówi, że tak lepiej, że tobie pomaga.
Tak poznałam, zrozumiałam słowo najważniejsze
niepodległość znaczy wolność, słowo najpiękniejsze.