Przedszkole Miejskie nr 2 w Chełmży

                                                                                                                                                                     

 

 

Dzieciństwo bez próchnicy

Szanowni Państwo,

   Dobiega końca realizowany w latach 2012-2017, największy w Polsce, stomatologicznym programem zdrowotnym pt. „Edukacja, promocja i profilaktyka w kierunku zdrowia jamy ustnej skierowana do małych dzieci, ich rodziców, opiekunów i wychowawców”, współfinansowanym przez Szwajcarię oraz Ministerstwo Zdrowia Rzeczpospolitej Polskiej w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej pragnę przekazać poradnik dobrych praktyk w kształtowaniu zachowań prozdrowotnych w placówkach nauczania i wychowania, organach samorządowych i organizacjach pozarządowych w Polsce, opracowane Zalecenia w zakresie zapobiegania próchnicy u dzieci niepełnosprawnych, a także podzielić się zebranymi podczas konferencji zamykającej projekt rekomendacjami.

   W Projekcie wzięło udział 6 000 przedszkoli z terenu całego kraju, a ponad 300 tys. przedszkolaków uczestniczyło w zajęciach z edukatorami w ramach edukacji z zakresu podstaw higieny jamy ustnej. Działaniami edukacyjnymi objętych zostało również 495 tys. rodziców dzieci biorących udział w programie.    Z zaproponowanych szkoleń skorzystało 1 400 pielęgniarek i położnych, 285 pediatrów a także 18 tys. nauczycieli przedszkolnych.

   Patronat Honorowy nad Projektem objęli Minister Zdrowia, Minister Edukacji Narodowej, Polskie Towarzystwo Stomatologiczne, Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych oraz Pierre Fauchard Academy.

   Podczas Konferencji podsumowującej projekt wskazane zostały, również  główne rekomendacje płynące po zakończonej debacie jak m.in. zapewnienie sieci gabinetów stomatologicznych i dostępności do nich dla dzieci w ich miejscu zamieszkania, w celu łatwiejszego korzystania z wizyt profilaktycznych w dowolnie wybranym gabinecie (zmniejszenie nierówności pomiędzy dziećmi mieszkającymi w dużych i małych miastach), znowelizowanie ustawy o opiece nad dzieckiem do lat 3 w zakresie obowiązku zatrudniania pielęgniarki w placówkach opiekuńczych (żłobkach) – aspekt  ten dotyczy w szczególności placówek prywatnych, znowelizowanie ustawy o systemie oświaty w zakresie konsolidacji placówek opiekuńczych z placówkami zdrowia, podnoszenie kwalifikacji pielęgniarek w zakresie profilaktyki zdrowia jamy ustnej u małych dzieci, wprowadzenie programów specjalistycznych do systemu kształcenia, edukacja rodziców przez lekarzy pediatrów i kierowanie na wizyty profilaktyczne do gabinetów stomatologicznych.

   Wszystkie materiały edukacyjne dostępne są na stronie internetowej projektu www.zebymalegodziecka.pl w zakładce ABC Higieny.

   Zapraszamy także do korzystania z aplikacji „Pampiś – Zębowa Przygoda”, która powstała w ramach kampanii społecznej „Małe zęby, wielka moc”. To niezwykła gra edukacyjna przeznaczona dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Aplikację można pobrać ze sklepów Google Play i App Store.  Więcej informacji o aplikacji dostępne jest na stronie projektu: http://zebymalegodziecka.pl/aktualnosci/348/aplikacja_pampis_zebowa_przygoda.html